Wywiad z Tadkiem z krakowskiej Firmy nt. patriotyzmu i polskiej historii

13 lipca 2012 | Formacyjne Kultura Wywiady

Często mam wrażenie, że większość ludzi nie osadza aktualnych realiów w kontekście historii, tak jakby historia się w pewnym momencie zatrzymała, a następnie zaczęła od nowa.

Jakie są powody, dla których zdecydowałeś się na solowy projekt? Czy tematy, które chcesz poruszyć nie mogłyby się znaleźć na kolejnej płycie Firmy?

Jest kilka powodów. Swego czasu na wspólnej płycie znalazły się utwory zahaczające o tego typu tematykę. Jednak myślę, że umieszczanie zbyt wielu de facto solowych kawałków na wspólnej produkcji nie byłoby korzystne, a poza tym np. ostatnia nasza płyta to dwa krążki i 36 utworów i kilka kawałków o takiej czy innej tematyce mogłoby w związku z tym przejść bez większego echa. Mając w ręce krążek nasycony stricte przekazem jaki będzie zawarty na ,,Niewygodnej prawdzie” odbiorca nie może nie zwrócić uwagi na choćby część tego, co chcę przekazać.

Natomiast ostatni najprostszy powód dla którego powstaje właśnie taka płyta to fakt, iż tak jak to juz zrobili moi koledzy - chciałem nagrać solówkę, która jest zawsze czymś innym niż efekt pracy zespołu. Zawiera się to nie tylko w tematyce, ale również w doborze gości, podkładów itp. Na koniec dodam, iż faktycznie „Niewygodna prawda” nie będzie jedynie jednorazową solową płytką, a szerszym, niekończącym się projektem. Jak już to mówiłem w innej rozmowie wątków w polskiej historii jest nieskończenie wiele, więc nie mam obaw w kwestii ewentualnego deficytu tematyki.

Czy solowa płyta w całości ma być poświęcona polskiemu podziemiu niepodległościowemu po II wojnie światowej?

Częściowo odpowiedziałem na to pytanie przed chwilą. Wspaniałych oraz tragicznych wydarzeń w polskiej historii jest nieskończenie wiele wobec tego błędem byłoby ograniczanie się do opisywania tylko jednego etapu naszej historii czy wręcz jednego zjawiska. Dodatkowym bodźcem z resztą jest świadomość daleko idącej niewiedzy szczególnie wśród młodych ludzi. Myślę, że taka muzyka może w jakimś niewielkim stopniu z takim stanem walczyć. Oczywiście nie będę ukrywał, że większość najbliższych tematów związanych jest z historią XX wieku i tutaj powodów jest kilka. Po pierwsze ten okres ma najbardziej bezpośredni wpływ na dzisiejszą rzeczywistość. Po drugie żyją jeszcze świadkowie tamtych lat. Po wtóre to właśnie ten okres historii jest zakłamywany, przemilczany.

W utworze „Honor i Ojczyzna” pojawia się wątek zainteresowania polską historią. Co wpłynęło na Twoje zainteresowania tym tematem? Jakie lektury mógłbyś wskazać jako swoją inspirację?

„Honor i Ojczyzna” (http://www.youtube.com/watch?v=rhLEfNPRhng&feature=bf_prev&list=PL95B702AE8EE8DC81&fb_source=message) to właściwie bardziej krytyka aktualnej rzeczywistości choć pojawia się tam rzeczywiście sygnał, iż aktualny stan jest wynikiem nieodległej historii. Często mam wrażenie, że większość ludzi nie osadza aktualnych realiów w kontekście historii, tak jakby historia się w pewnym momencie zatrzymała, a następnie zaczęła od nowa. Czasem, gdy wspominam komuś np. o WSI na twarzy rozmówcy pojawia się drwiący uśmiech i padają słowa typu: ,,Tadek, ale ich juz nie ma, komuna padła w 89, mamy wolność i demokrację”. Drwiący uśmiech jednak znika, gdy informuję rozmówce o tym, że wojskowe służby specjalne działały w niezmienionym charakterze, tak jak je stworzyli sowieci po wojnie, do roku 2006 i moim zdaniem (tu sam pozwalam sobie na ironie) nie wymarli wszyscy w ciągu ostatnich pięciu lat, nie zrezygnowali z wpływów i nie przeznaczyli majątków na cele dobroczynne. Gdy podaje konkretne przykłady patologii w funkcjonowaniu państwa, kariery jakie robili w ,,wolnej Polsce” mordercy największych polskich bohaterów drwiące uśmiechy już raczej nie powracają.

Jeśli chodzi o lektury to nie chciałbym kreować się na osobę szczególnie oczytaną, choć to właśnie książki wywarły na mnie największe piętno. Biografie bohaterów czy zbrodniarzy, powieści o bogatej zawartości faktograficznej, opracowania dotyczące stalinowskich więzień. Z pomocą przychodzi również internet. Myślę, że reportaż o śp. Marii Fieldorf obrazuje charakter przemian zwanych transformacją i jej następstw. Wracając zaś do książek to mam fatalny nawyk rozpoczynania kilku książek na raz i gdybyś chciał sprawdzić, co leży u mnie w domu na szafkach i półkach to znalazłbyś tam takie hasła i tytułu jak: Nil, Łupaszko, Popiełuszko, ,,Sprawa honoru. Dywizjon 303”, ,,Anna Solidarność”, ,,Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki (1901–1948)”, „Nieprawe łoże”, ,,Lewa wolna”, ,,Wilno-Grodno-Kodziowce 1939”, „Długie ramię Moskwy” czy „Z mocy bezprawia” lub nazwiska, jak Paczkowski, Bukowski, Snyder, Mackiewicz, Płużański i inni.

 

Czy inspiracją dla utworu „Rotmistrz Witold Pilecki” był spektakl teatru telewizji „Śmierć rotmistrza Pileckiego”?

Sztukę teatru telewizji oglądnąłem już po przeczytaniu biografii Rotmistrza i to właśnie ta biografia sprawiła, iż powstał ten kawałek. Sztuka teatru telewizji, jak wskazuje tytuł przedstawia właściwie jedynie okoliczności śmierci Witolda Pileckiego. Natomiast książka, która wpadła mi w ręce to kompletna, świetnie napisana biografia. Konkretnie jest to ,,Ochotnik o rotmistrzu Witoldzie Pileckim” autorstwa włoskiego historyka Marco Patricelli i tutaj pojawiają się dwie refleksje. Po pierwsze, czemu na pólkach w księgarniach nie leży, za przeproszeniem przynajmniej, kilka książek o Pileckim autorstwa polskich historyków? Natomiast druga, pozytywna refleksja jest taka, iż na szczęście na ślady Pileckego wpadł historyk zza granicy. Miał on nawet dwa spotkania autorskie w Polsce. Jedno z nich było w Krakowie. Byłem na tym spotkaniu i miło było usłyszeć, że Pilecki to jego haczyk na znudzonych studentów. Powiedział, że jak zaczyna mówić we Włoszech na wykładach o Rotmistrzu to ludzie zostają po zajęciach by wysłuchać jego historię do końca. Powiedział, że ludzie, którym sprezentował książkę mówili po jej przeczytaniu, że to fenomenalna powieść, tylko czemu nie można było tej wspaniałej historii zakończyć happy endem?! Gdy słyszą w odpowiedzi, że to książka dokumentalna (trzeba tu nadmienić, iż jest świetnie napisana i rzeczywiście czyta się ją jak powieść) ten Polak istniał na prawdę to ,,szczęki opadają”. Na zakończenie autor powiedział: ,,zapraszajcie mnie do Polski, a zrobię wszystko by przyjechać! Gdy słyszę Polska dostaję skrzydeł!”

W utworze ,,Niewygodna prawda” (http://www.youtube.com/watch?v=Hn_PdEaCvl4)

padają słowa: ,,Jestem młodym Polakiem który wierzy w wartości/Nie pluje na kościół chociaż często w nim nie gości”. Czy wobec tego uznajesz wychowawczą rolę Kościoła?

Temat Kościoła to temat rzeka. Z pewnością natomiast wykreślanie niezwykle ważnej roli Kościoła z historii Polski czy Europy to błąd merytoryczny. Pomijając to, że na przestrzeni wieków mamy do czynienia z tworem jakim była Europa chrześcijańska to patrząc tylko na Polskę nie da się pominąć roli Kościoła od chrztu w 966 roku po Papieża Polaka. Podobne zdanie miał w kontekście krzyża nawet Palikot jeszcze kilka lat temu. Druga strona jest taka, że kościół też powinien wychodzić na przeciw wyzwaniom, idąc z duchem czasu pamiętać o historii i nie zamiatać problemów pod dywan.

Kogo lub co uważasz za zagrożenie dla polskiej tożsamości narodowej?

Zagrożeń jest wiele. Istnieją na różnych płaszczyznach. Mamy wszechobecny konsumpcjonizm i ignorancje. Ludzie są szkoleni na nieświadomych oportunistów. Zbiega się to z nagonką na odchodzenie w ogóle od systemu państw narodowych po to, byśmy się stali województwem w molochu zarządzanym przez Niemcy i Francję. W tym momencie znów się kłania historia XVIII, XIX i XX-wieczna. Wtedy Niemcy nie kryli się z dążeniem do likwidacji państwa polskiego. Z resztą każde normalne państwo dba o własną rację stanu, a mówiąc kolokwialnie każdy dba egoistycznie o to, by jego było na wierzchu. Czy u nas też tak jest? Czy trudno zauważyć lokajskie zachowanie naszych polityków? Czy zdziwi kogoś, że za zagrożenie uznam partię, która zmieniła nazwę oraz z przyczyn biologicznych wymienia stopniowo kadry, jednocześnie będąc nadal partią, która niewoliła nas na zlecenie Józefa Stalina? Mam nadzieję, że nikogo nie zdziwi, że za takowe uznam Palikota mówiącego, że będziemy musieli się wyrzec polskości.

Natrafiłem kiedyś na wyniki badań socjologicznych, które mówiły, że 93% elit w Polsce ma swoje korzenie w PRL, czyli mówiąc dosadniej mamy w Polsce w XXI wieku elity postsowieckie. To samo się tyczy mediów czy uczelni. Jeśli za linię przekazu danej gazety czy stacji telewizyjnej odpowiadają ludzie, bądź dzieci ludzi którzy brali czynny udział w sowietyzowaniu Polaków i wiernie służyli komunistycznej propagandzie to nie będzie oderwanym od rzeczywistości stwierdzenie, iż media też w dużym stopniu omawiane zagrożenie stanowią. Reasumując zagrożenia to ogólnoświatowe tendencje, niepolskie elity i brak fundamentalnej dbałości o polską rację stanu.

Z jakimi reakcjami w środowisku hip-hopowym spotkały się Twoje solowe nagrania dotyczące najnowszej historii Polski?

Reakcje są na ogół pozytywne, chociaż wyniki omawianych we wcześniejszej wypowiedzi działań też są widoczne.

Czy twórczość Eldo, Zjednoczonego Ursynowa oraz Twoja może świadczyć o tym, że polscy raperzy w coraz większym stopniu są zainteresowani polską historią?

Miejmy nadzieję, chociaż cieszyłbym się gdyby eskalacja zainteresowania tego typu tematyką nie obejmowała jedynie hip-hop, a przede wszystkim przenikała do tzw. mainstreamu. Jeśli zaś chodzi o sam rap to cieszyłbym się widząc jak najwięcej utworów o konkretnej merytorycznej zawartości, bądź przynajmniej odnoszących się do konkretnych zdarzeń czy postaci. Mam gotowy kawałek o generale Nilu. Uważam, że powinno istnieć multum utworów poświeconym tego typu ludziom i to z przeróżnych gatunków muzycznych, a nagrywanie kolejnej piosenki im poświeconej nie powinno nikogo dziwić.

Jaki jest Twój stosunek do Marszu Niepodległości?

Analizując linie poglądową części jego organizatorów pewnie znalazłbym niezgodności z moimi poglądami. Jednak sama inicjatywa zasługuje, jak najbardziej na wszelkie poparcie. Czy miałbym być wrogiem walczącej z niemieckim okupantem Armii Krajowej z powodu różnic poglądowych z niektórymi jej członkami? Czy gdyby rząd Tuska czy nawet Millera zamiast kupować gaz z haraczem w cenie od Rosjan walczył o niezależność energetyczna dla Polski jednocześnie generując korzyści ekonomiczne dla naszego kraju to miałbym być przeciwko ze względu na to, że w innych kwestiach tych ludzi nie popieram? Gdyby ludzie organizujący blokady mieli jako priorytet dobro Polski to mogliby konkurować w inny sposób z organizatorami Marszu, zapraszać ich na debaty i dyskutować. Zamiast tego organizują ordynarne spektakle nienawiści i bicie ludzi za polską flagę. Jeśli mam wybierać stronę barykady to dla mnie wybór jest jasny.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadził Arkadiusz Meller.

Utworów „Rotmistrz Witold Pilecki” oraz „Żołnierze wyklęci” można wysłuchać m.in. tu:

http://www.youtube.com/watch?v=tz_7-BMu7tc

http://www.youtube.com/watch?v=iHil7koBSII&feature=relmfu

pobierz artykuł jako PDF

| komentarzy: 6

| odsłon: 6183

|

 Musisz być zalogowany i zweryfikowany by dodawać komentarze.


| 2012-07-14 07:17:30
Nie ze wszystkim sie zgadzam ale gdyby cala polska mlodziez taka byla, to bysmy dzis byli w innym kraju. Serdeczne pozdrowienia dla Pana Tadka!
| 2012-07-14 10:33:08
http://wpolityce.pl/artykuly/32284-mamy-wszechobecny-konsumpcjonizm-i-ignorancje-ludzie-sa-szkoleni-na-nieswiadomych-oportunistow
NR
| 2012-07-14 11:33:18
Bardzo ciekawy wywiad. Obserwując twórczość Tadka wyraźnie widać że na przestrzeni lat zmądrzał, dojrzał i obrał słuszną drogę światopoglądową
NR
| 2012-07-14 19:52:57
@mjoed Każdy popełnia w młodości błędy. Tadek przez lata bardzo mocno rozwijał się światopoglądowo co widać w jego twórczości, więc nie można go oceniać przez pryzmat jakichś głupot sprzed lat. JP - Jestem Polakiem!
| 2012-07-14 20:29:23
@NR Co to jest JP ?
| 2012-07-15 21:14:17
Niestety z wiedzą historyczną wśród polskiej młodziezy nie jest najlepiej. Jak patrzę na moich rówieśników to aż ręce opadają znam takich co nawet nie wiedzą kiedy wybuchło Powstanie warszawskie co przecież jest elementarną wiedzą historyczną. ;/RSSRSS FacebookFACEBOOK COPYRIGHT © 2011 KONSERWATYZM.PL